Այս պահին Արցախում տիրող իրավիճակն Ադրբեջանի կողմից պլանավորված սադրանքների հետեւանք է: Իսկ թե ինչպես պետք է չեզոքացվի, հրադադարը պահպանող հիմնական ուժային բլոկը պետք է հետեւություններ անի, կանխատեսի, գուցե նաեւ ադրբեջանական կողմին հեռու պահի նման մտադրություններից: Այս մասին դեկտեմբերի 12-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը` պատասխանելով լրագրողի` այս պահին Արցախում տիրող լարված իրավիճակի, մասնավորապես, Շուշիի հատվածում ճանապարհը փակելու եւ ադրբեջանցիների կողմից վրան տեղադրելու վերաբերյալ հարցին:
Լրագրողը հետաքրքրվել  է Արցախի Կաշենի հանքավայրի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներով: Նշենք, որ օրեր առաջ իբրեւ «բնապահպան», ադրբեջանցիները փորձել են մտնել Կաշենի հանքավայր: «Ինչո՞ւ Արցախի իշխանությունների հետ չեն համաձայնեցրել, միայն խաղաղապահների թույլտվությամբ է մեկօրյա այց նախատեսվել»,- հարցրել է լրագրողը:
Անդրանիկ Քոչարյանն այս կապակցությամբ նշել է. «Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանություններն իրականացնում են լավ պլանավորված սադրիչ գործողություններ` դրանով լարվածություն ստեղծելով Արցախում: Բնականաբար, ակնկալիքն այն է, որ լարվածությունը կտեղափոխվի նաեւ Հայաստան: Ես կարծում եմ, որ պետք է լինել սառնասիրտ: Իրենց  ցանկություններն իրենց ցանկություններն են, մեր նպատակները մնում են նույնը` անվտանգ կյանք Արցախի մեր հայրենակիցների համար եւ անվտանգության միջավայրի կառուցում Հայաստանի եւ Արցախի միասնական անվտանգային տարածքում: Վերջին հաշվով` խնդիրը լուծվել է խաղաղապահ ուժերի մասնակցությամբ, եւ խաղաղապահ ուժերն ունեն  հենց խաղաղապահ առաքելությունը` նման լարվածությունները չեզոքացնելու: Այնպես պետք է անել, որ մենք էլ այդ ժամանակահատվածը ճիշտ օգտագործենք, որպեսզի մեր անվտանգային միջավայրը վերականգնի իր ուժը եւ բովանդակությունը»:
Ի պատասխան մեկ այլ լրագրողի հարցի, թե ինչպես են ադրբեջանցիները կարողացել հասնել հանքավայր, Անդրանիկ Քոչարյանն ասել է, որ այստեղ փոխհամաձայնեցված գործողություններ են տեղի ունեցել, եւ դա շատ ճիշտ է: Թե ում միջեւ են տեղի ունեցել փոխհամաձայնություններ, Անդրանիկ Քոչարյանը չի մանրամասնել` նշելով. «Չէին կարող «բնապահպանները» վերցնեին դրոշակները եւ գնային Արցախի ցանկացած միջավայր հասնեին: Դա նշանակում է, որ ինչ-որ համաձայնություն է եղել, որպեսզի նման լարվածությունները չկրկնվեն: Ադրբեջանը պետք է գիտակցի, որ ուժային ճանապարհի հեռանկարը, ըստ էության, նաեւ հակազդման հնարավորություն է ստեղծում նման խնդիրները կարգավորելու համար»: Պատգամավորի խոսքով Արցախի իշխանությունը պետք է միշտ կարողանա ռիսկերը կառավարել եւ կառավարում է: Ադրբեջանը միշտ էլ ունի ավելի մեծ ծրագրեր: Նա պետք է մի բան իմանա, որ նման քայլերով ստիպում է, որպեսզի Հայաստանը եւ Արցախն իրենց անվտանգային միջավայրը դարձնեն շատ ավելի գերակա:
Անդրադառնալով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքներին` Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ հանձնաժողովի կողմից իրականացվող աշխատանքները խիստ գաղտնի են: Կատարված աշխատանքների հիման վրա հանձնաժողովի նախագահը զրուցել է Գլխավոր դատախազի հետ, որոշ դրվագների հետ կապված նյութեր կուղարկվեն Գլխավոր դատախազություն՝ ուսումնասիրելու համար:
Թե ում են պատրաստվում առաջիկայում հրավիրել հանձնաժողովի նիստին` հարցեր տալու համար, Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանել է. «Եթե շատ մտածեք, բոլորիդ համար ակնհայտ կլինեն հրավիրյալները: Բայց խնդիր կա: Առաջին հրավերները վերաբերում էին արտաքին բլոկին` Վարդան Օսկանյան, Ժիրայր Լիպարիտյան: Ժիրայր Լիպարիտյանը զանգահարել եւ ասել է, որ պատրաստ է: Վարդան Օսկանյանը հեռավար ասել է, որ պատրաստ չէ: Մովսես Հակոբյանն էլ ինչ-որ հայտարարություններ է արել»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը: Նա տեղեկացրել է, որ մշակվում է օրենսդրական նախաձեռնություն եւ հունվար ամսին կդրվի շրջանառության մեջ, ըստ որի՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում կնախատեսվեն խստացումներ հրավիրյալների չներկայանալու դեպքում:
«Ուսումնասիրվել են տասնյակ հազարավոր նյութեր, ինչը բավարար է, որ հանձնաժողովի նախագահը գրավոր նյութեր ուղարկի Գլխավոր դատախազություն: Վերջնահաշվարկում 44-օրյա պատերազմի արդյունքն ինչ-որ թերացումների արդյունք է, մեղմ ասած թերացումների»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Քննիչ հանձնաժողովի արձանագրումներն, առհասարակ, լավ հիմք են այս պահին տեղի ունեցող փոփոխությունների համար, քանի որ հստակ արձանագրված են մի շարք բացթողումներ, որոնք տարիներ ի վեր եղել են բանակում եւ հանգեցրել են կոնկրետ հետեւանքների»,- հավելել է  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա` Գլխավոր դատախազի փոփոխությունից հետո բավականին գործընթացներ են տեղի ունենում Դատախազությունում, եւ առաջիկայում կոնկրետ զարգացումներ կլինեն կոնկրետ անձերի վերաբերյալ: Հետեւաբար, նա առաջարկել է սպասել իրադարձությունների հետագա զարգացումներին:
Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմությունը Քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին չի մասնակցում` հավելելով, որ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքների որոշ դրվագներին մասնակցում են, բայց ոչ բոլորը: «Անվտանգությունն այն ոլորտն է, որտեղ մենք բոլորս միասին պետք է բավականին մեծ արագությամբ եւ որակյալ ոչ միայն օրենսդրական, այլ նաեւ գործնական ներդրում ունենանք մեր բանակաշինության գործում»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով Կառավարությունը հանդես է եկել ծավալուն օրենսդրական նախաձեռնություններով, որոնք վերաբերում են պաշտպանության ոլորտին, անվտանգային միջավայրի կատարելագործմանը, Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորմանը, պարեկապահակային ծառայությանը: Օրենսդրական նախաձեռնությունները մինչեւ նոր տարի ընդունված կլինեն: Իսկ բանակին վերաբերող փաթեթը կիրառման բուռն փուլում է գտնվում:

“The current situation in Artsakh is a consequence of provocations planned by Azerbaijan. As for how it should be neutralized, the main power bloc maintaining the ceasefire should draw conclusions, predict, and maybe also keep the Azerbaijani side away from such intentions,” the RA NA deputy of the Civil Contract Faction, the Chair of the Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan noted during the parliamentary briefings on December 12, answering the journalist’s question about the current tense situation in Artsakh, in particular, the blocking of the road in the Shushi region and the issue of setting up a tent by the Azerbaijanis.
The journalist was interested in the processes taking place around the Kashen mine in Artsakh. It should be noted that a few days ago, the Azerbaijanis tried to enter the Kashen mine as “environmentalists”. “Why did they not agree with the authorities of Artsakh, a one-day visit was planned only with the permission of the peacekeepers,” the journalist asked.
Andranik Kocharyan noted in this regard: “I think that the authorities of Azerbaijan are carrying out well-planned provocative actions, thereby creating tension in Artsakh. Naturally, the tension is expected to be transferred to Armenia as well. I think you? should be cold-blooded. Their wishes are their wishes, our goals remain the same: the safe life of our compatriots in Artsakh and building a security environment in the joint security zone of Armenia and Artsakh. In the end, the problem was resolved with the participation of the peacekeeping forces, and the peacekeeping forces have the peacekeeping mission to neutralize such tensions. We should use this period correctly so that our security environment regains its strength and content,”
In response to another journalist’s question about how the Azerbaijanis were able to reach the mine, Andranik Kocharyan said that mutually agreed actions took place here, and that is very true. Andranik Kocharyan did not elaborate on with whom the mutual agreements were concluded. ““Environmentalists” could not take the flags and go to any environment of Artsakh. It means that there was some kind of agreement to exclude such tensions in the future. Azerbaijan should realize that the perspective of the force path, in fact, also creates an opportunity for countermeasures to settle such problems,” he noted. According to the deputy, the Government of Artsakh should always be able to manage risks and is managing them. Azerbaijan always has bigger plans. It must know one thing that with such steps it is forcing Armenia and Artsakh to make their security environment u much higher priority.
Referring to the work done by the Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020, Andranik Kocharyan noted that the work carried out by the Committee is strictly confidential. Based on the work done, the Committee Chair talked with the Prosecutor General, materials related to some episodes will be sent to the Prosecutor General’s Office for study.
Andranik Kocharyan answered who they are going to invite to the meeting of the Committee in the near future to ask questions. Among them, he mentioned, in particular, the representatives of the foreign policy bloc - Vardan Oskanyan and Zhirayr Liparityan.
“Tens of thousands of materials were studied, which is enough for the Committee Chair to send written materials to the Prosecutor General’s Office. In the end, the result of the 44-day war is the result of some shortcomings, to put it mildly,” Andranik Kocharyan noted.
“The records of the Inquiry Committee are, in general, a good basis for the changes taking place at the moment, because a number of commissions that have been in the army for years and have led to specific consequences are clearly recorded,” the Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan said.
Andranik Kocharyan informed that the opposition does not participate in the work of the Inquiry Committee, adding that they participate in some aspects of the work of the Standing Committee on Defense and Security, but not all.
According to the Committee Chair, the Government came up with the extensive legislative initiatives. They refer to the defense sector, improvement of the security environment, formation of the Ministry of Internal Affairs, and the patrol service. Legislative initiatives will be adopted before the new year.