Այս պահին Արցախում տիրող իրավիճակն Ադրբեջանի կողմից պլանավորված սադրանքների հետեւանք է: Իսկ թե ինչպես պետք է չեզոքացվի, հրադադարը պահպանող հիմնական ուժային բլոկը պետք է հետեւություններ անի, կանխատեսի, գուցե նաեւ ադրբեջանական կողմին հեռու պահի նման մտադրություններից: Այս մասին դեկտեմբերի 12-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը` պատասխանելով լրագրողի` այս պահին Արցախում տիրող լարված իրավիճակի, մասնավորապես, Շուշիի հատվածում ճանապարհը փակելու եւ ադրբեջանցիների կողմից վրան տեղադրելու վերաբերյալ հարցին:
Լրագրողը հետաքրքրվել  է Արցախի Կաշենի հանքավայրի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներով: Նշենք, որ օրեր առաջ իբրեւ «բնապահպան», ադրբեջանցիները փորձել են մտնել Կաշենի հանքավայր: «Ինչո՞ւ Արցախի իշխանությունների հետ չեն համաձայնեցրել, միայն խաղաղապահների թույլտվությամբ է մեկօրյա այց նախատեսվել»,- հարցրել է լրագրողը:
Անդրանիկ Քոչարյանն այս կապակցությամբ նշել է. «Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանություններն իրականացնում են լավ պլանավորված սադրիչ գործողություններ` դրանով լարվածություն ստեղծելով Արցախում: Բնականաբար, ակնկալիքն այն է, որ լարվածությունը կտեղափոխվի նաեւ Հայաստան: Ես կարծում եմ, որ պետք է լինել սառնասիրտ: Իրենց  ցանկություններն իրենց ցանկություններն են, մեր նպատակները մնում են նույնը` անվտանգ կյանք Արցախի մեր հայրենակիցների համար եւ անվտանգության միջավայրի կառուցում Հայաստանի եւ Արցախի միասնական անվտանգային տարածքում: Վերջին հաշվով` խնդիրը լուծվել է խաղաղապահ ուժերի մասնակցությամբ, եւ խաղաղապահ ուժերն ունեն  հենց խաղաղապահ առաքելությունը` նման լարվածությունները չեզոքացնելու: Այնպես պետք է անել, որ մենք էլ այդ ժամանակահատվածը ճիշտ օգտագործենք, որպեսզի մեր անվտանգային միջավայրը վերականգնի իր ուժը եւ բովանդակությունը»:
Ի պատասխան մեկ այլ լրագրողի հարցի, թե ինչպես են ադրբեջանցիները կարողացել հասնել հանքավայր, Անդրանիկ Քոչարյանն ասել է, որ այստեղ փոխհամաձայնեցված գործողություններ են տեղի ունեցել, եւ դա շատ ճիշտ է: Թե ում միջեւ են տեղի ունեցել փոխհամաձայնություններ, Անդրանիկ Քոչարյանը չի մանրամասնել` նշելով. «Չէին կարող «բնապահպանները» վերցնեին դրոշակները եւ գնային Արցախի ցանկացած միջավայր հասնեին: Դա նշանակում է, որ ինչ-որ համաձայնություն է եղել, որպեսզի նման լարվածությունները չկրկնվեն: Ադրբեջանը պետք է գիտակցի, որ ուժային ճանապարհի հեռանկարը, ըստ էության, նաեւ հակազդման հնարավորություն է ստեղծում նման խնդիրները կարգավորելու համար»: Պատգամավորի խոսքով Արցախի իշխանությունը պետք է միշտ կարողանա ռիսկերը կառավարել եւ կառավարում է: Ադրբեջանը միշտ էլ ունի ավելի մեծ ծրագրեր: Նա պետք է մի բան իմանա, որ նման քայլերով ստիպում է, որպեսզի Հայաստանը եւ Արցախն իրենց անվտանգային միջավայրը դարձնեն շատ ավելի գերակա:
Անդրադառնալով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքներին` Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ հանձնաժողովի կողմից իրականացվող աշխատանքները խիստ գաղտնի են: Կատարված աշխատանքների հիման վրա հանձնաժողովի նախագահը զրուցել է Գլխավոր դատախազի հետ, որոշ դրվագների հետ կապված նյութեր կուղարկվեն Գլխավոր դատախազություն՝ ուսումնասիրելու համար:
Թե ում են պատրաստվում առաջիկայում հրավիրել հանձնաժողովի նիստին` հարցեր տալու համար, Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանել է. «Եթե շատ մտածեք, բոլորիդ համար ակնհայտ կլինեն հրավիրյալները: Բայց խնդիր կա: Առաջին հրավերները վերաբերում էին արտաքին բլոկին` Վարդան Օսկանյան, Ժիրայր Լիպարիտյան: Ժիրայր Լիպարիտյանը զանգահարել եւ ասել է, որ պատրաստ է: Վարդան Օսկանյանը հեռավար ասել է, որ պատրաստ չէ: Մովսես Հակոբյանն էլ ինչ-որ հայտարարություններ է արել»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը: Նա տեղեկացրել է, որ մշակվում է օրենսդրական նախաձեռնություն եւ հունվար ամսին կդրվի շրջանառության մեջ, ըստ որի՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում կնախատեսվեն խստացումներ հրավիրյալների չներկայանալու դեպքում:
«Ուսումնասիրվել են տասնյակ հազարավոր նյութեր, ինչը բավարար է, որ հանձնաժողովի նախագահը գրավոր նյութեր ուղարկի Գլխավոր դատախազություն: Վերջնահաշվարկում 44-օրյա պատերազմի արդյունքն ինչ-որ թերացումների արդյունք է, մեղմ ասած թերացումների»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Քննիչ հանձնաժողովի արձանագրումներն, առհասարակ, լավ հիմք են այս պահին տեղի ունեցող փոփոխությունների համար, քանի որ հստակ արձանագրված են մի շարք բացթողումներ, որոնք տարիներ ի վեր եղել են բանակում եւ հանգեցրել են կոնկրետ հետեւանքների»,- հավելել է  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա` Գլխավոր դատախազի փոփոխությունից հետո բավականին գործընթացներ են տեղի ունենում Դատախազությունում, եւ առաջիկայում կոնկրետ զարգացումներ կլինեն կոնկրետ անձերի վերաբերյալ: Հետեւաբար, նա առաջարկել է սպասել իրադարձությունների հետագա զարգացումներին:
Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմությունը Քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին չի մասնակցում` հավելելով, որ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքների որոշ դրվագներին մասնակցում են, բայց ոչ բոլորը: «Անվտանգությունն այն ոլորտն է, որտեղ մենք բոլորս միասին պետք է բավականին մեծ արագությամբ եւ որակյալ ոչ միայն օրենսդրական, այլ նաեւ գործնական ներդրում ունենանք մեր բանակաշինության գործում»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով Կառավարությունը հանդես է եկել ծավալուն օրենսդրական նախաձեռնություններով, որոնք վերաբերում են պաշտպանության ոլորտին, անվտանգային միջավայրի կատարելագործմանը, Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորմանը, պարեկապահակային ծառայությանը: Օրենսդրական նախաձեռնությունները մինչեւ նոր տարի ընդունված կլինեն: Իսկ բանակին վերաբերող փաթեթը կիրառման բուռն փուլում է գտնվում:

“Нынешняя ситуация в Арцахе является следствием спланированных Азербайджаном провокаций. Что же касается того, как их нейтрализовать, то главный силовой блок, поддерживающий прекращение огня, должен сделать выводы, предсказать, а может быть, и удержать азербайджанскую сторону от подобных намерений”, - заявил в ходе парламентских брифингов 12 декабря депутат фракции "Гражданский договор", председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян, отвечая на вопрос журналиста о напряженности в Арцахе на данный момент, в частности по поводу перекрытия дороги в районе Шуши и вопросу установки палатки.
Журналиста интересовали процессы вокруг рудника Кашен в Арцахе. Следует отметить, что несколько дней назад азербайджанцы попытались проникнуть на указанный рудник в качестве “экологов”. “Почему они не договорились с властями Арцаха? Однодневный визит планировался только с разрешения миротворцев”, - спросил журналист.
В этой связи А.Кочарян отметил: “Считаю, что власти Азербайджана осуществляют хорошо спланированные провокационные действия, тем самым создавая напряженность в Арцахе. Естественно, ожидается, что напряжение будет перенесено и на Армению. Д умаю, следует быть хладнокровными . Их пожелания есть их пожелания, наши цели остаются прежними: безопасная жизнь наших соотечественников в Арцахе и построение среды безопасности в совместной зоне безопасности Армении и Арцаха. В конце концов, проблема была решена с участием миротворческих сил, а у миротворческих сил есть миротворческая миссия по нейтрализации подобной напряженности. Мы должны правильно использовать этот период, чтобы наша среда безопасности вновь обрела силу и содержание”.
В ответ на вопрос другого журналиста о том, как азербайджанцы смогли добраться до шахты, А.Кочарян пояснил, что здесь происходили взаимосогласованные действия, и это очень верно. Председатель комиссии не уточнил, с кем заключались взаимные договоренности: “Экологи не могли просто взять флаги и достичь любого уголка в Арцахе. Значит, была какая-то договоренность по исключению впредь подобных напряжённостей. “Азербайджан должен осознать, что перспектива силового пути, по сути, также создает возможность для контрмер для урегулирования таких проблем”. По словам депутата, правительство Арцаха всегда должно уметь управлять рисками и управляет ими. У Азербайджана всегда есть большие планы. Он должен знать одно: такими шагами вынуждает Армению и Арцах сделать свою среду безопасности намного более приоритетной.
Касаясь деятельности Следственной комиссии НС по изучению обстоятельств боевых действий, развязанных 27 сентября 2020 г., А.Кочарян отметил, что работа ее носит строго конфиденциальный характер. По итогам проделанной работы председатель комиссии беседовал с Генпрокуратурой, материалы по некоторым эпизодам будут направлены для изучения в Генпрокуратуру.
А.Кочарян ответил, кого собираются пригласить на заседание комиссии в ближайшее время, чтобы задать вопросы. Среди них он упомянул, в частности, представителей внешнеполитического блока – В.Осканяна и Ж.Липаритяна.
“Изучены десятки тысяч материалов, этого достаточно, чтобы председатель комиссии направил письменные материалы в Генпрокуратуру. В конце концов, итог 44-дневной войны – это, мягко говоря, результат каких-то недостатков”, - заключил А.Кочарян.
Выступивший секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян, в частности, заметил: “В целом протоколы Следственной комиссии являются хорошей основой для происходящих на данный момент изменений, так как четко фиксируется ряд упущений, которые были в армии годами и привели к конкретным последствиям”.
А.Кочарян сообщил, что оппозиция не участвует в деятельности Следственной комиссии, добавив, что в некоторых работах Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности она принимает участие не в полном составе. “Безопасность – сфера, где мы все вместе должны внести достаточно быстро и качественно не только законодательный, но и практический вклад в дело строительства нашей армии”, - отметил он.
Правительство, по словам председателя комиссии, выступило с обширными законодательными инициативами, которые касаются оборонной сферы, улучшения обстановки в сфере безопасности, формирования МВД, патрульно-постовой службы. Законодательные инициативы будут приняты до нового года. А касающийся армии пакет находится в интенсивной фазе реализации.